Vishay/Dale RN55D1622FB14
RN55D1622FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1622FB14
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1622FB14.pdf
Availability of RN55D1622FB14
QUANTITY
RN55D1622FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1622FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1622FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1622FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1622FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1622FB14 Details Description
Related parts for RN55D1622FB14
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC26H/AE26M/X datasheet.pdf
TERM PC HORZ MNT METRIC SCREW datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 31POS R/A datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 50A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf