Vishay/Dale RN55D1623FR36
RN55D1623FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1623FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 162K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1623FR36.pdf
Availability of RN55D1623FR36
QUANTITY
RN55D1623FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1623FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1623FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1623FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1623FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1623FR36 Details Description
Related parts for RN55D1623FR36
IC RF TRANSMITTER UHF 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 8.45M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 25A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
SWITCH UNIT RECTANG MOM 2POS GRN datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN COUPLER MTP-MTP SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf