Vishay/Dale RN55D1693FR36
RN55D1693FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1693FR36
Brief Description
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1693FR36.pdf
Availability of RN55D1693FR36
QUANTITY
RN55D1693FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1693FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1693FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1693FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1693FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1693FR36 Details Description
Related parts for RN55D1693FR36
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 7.5A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 5VIN 12VOUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf