Vishay/Dale RN55D16R5FRSL
RN55D16R5FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D16R5FRSL
Brief Description
RES 16.5 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D16R5FRSL.pdf
Availability of RN55D16R5FRSL
QUANTITY
RN55D16R5FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D16R5FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D16R5FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D16R5FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D16R5FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D16R5FRSL Details Description
Related parts for RN55D16R5FRSL
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24V datasheet.pdf
TRANS LDMOS SOT539B datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SNGL datasheet.pdf
RES 60 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
396 TB SPR CLA W/LEVER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.5A 10DFN datasheet.pdf