Vishay/Dale RN55D16R9FRE6
RN55D16R9FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D16R9FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D16R9FRE6.pdf
Availability of RN55D16R9FRE6
QUANTITY
RN55D16R9FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D16R9FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D16R9FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D16R9FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D16R9FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D16R9FRE6 Details Description
Related parts for RN55D16R9FRE6
FUSE MIDGET 6.25A 250V TIMEDELAY datasheet.pdf
BALUN CERAMIC CHIP WIMAX 3.7GHZ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf