Vishay/Dale RN55D1741FB14
RN55D1741FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1741FB14
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1741FB14.pdf
Availability of RN55D1741FB14
QUANTITY
RN55D1741FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1741FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1741FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1741FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1741FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1741FB14 Details Description
Related parts for RN55D1741FB14
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 400mA, 800mA (Flash) Camera Flash 20-DSBGA datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 313K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 75V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
RES 909 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf