Vishay/Dale RN55D1741FRSL
RN55D1741FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1741FRSL
Brief Description
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1741FRSL.pdf
Availability of RN55D1741FRSL
QUANTITY
RN55D1741FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1741FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1741FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1741FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D1741FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1741FRSL Details Description
Related parts for RN55D1741FRSL
POLYSWITCH 240VAC .25A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO216AA datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.61A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf