Vishay/Dale RN55D1742FRE6
RN55D1742FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1742FRE6
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1742FRE6.pdf
Availability of RN55D1742FRE6
QUANTITY
RN55D1742FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1742FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1742FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1742FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1742FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1742FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1742FRE6
IC CMOS COMPARATOR WINDOW 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 13POS R/A datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.37V SC70-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 175UH 6A 68 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 2 SEC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC MULTIPLIER X4 ACTIVE 24SMD datasheet.pdf
RES 224 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf