Vishay/Dale RN55D1752FRE6
RN55D1752FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1752FRE6
Brief Description
RES 17.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1752FRE6.pdf
Availability of RN55D1752FRE6
QUANTITY
RN55D1752FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1752FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1752FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1752FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1752FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1752FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1752FRE6
CAP CER 75PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 210PS .050" SLD datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECOD/DEMUX 16DHVQFN datasheet.pdf
5X3 MTE SHRD PIN SR LATCH .100 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 103MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 3W DO204AL datasheet.pdf