Vishay/Dale RN55D1780FRE6
RN55D1780FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1780FRE6
Brief Description
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1780FRE6.pdf
Availability of RN55D1780FRE6
QUANTITY
RN55D1780FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1780FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1780FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1780FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1780FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1780FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1780FRE6
IDC CABLE - MKR26A/MC26G/MKR26A datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC RS485 TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 140MA 2.4 OHM datasheet.pdf