Vishay/Dale RN55D1781FR36
RN55D1781FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1781FR36
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1781FR36.pdf
Availability of RN55D1781FR36
QUANTITY
RN55D1781FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1781FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1781FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1781FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1781FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1781FR36 Details Description
Related parts for RN55D1781FR36
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
SWITCH REED SPDT 20-25AT 175V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 280MA 2.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
M/F DSUB FILTER ADAPTER 37PIN datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf