Vishay/Dale RN55D1800FRE6
RN55D1800FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1800FRE6
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1800FRE6.pdf
Availability of RN55D1800FRE6
QUANTITY
RN55D1800FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1800FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1800FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1800FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1800FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1800FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1800FRE6
CONN RING 8 AWG #10 RED A-BOND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W DO204AL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf