Vishay/Dale RN55D1800FRE6
RN55D1800FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1800FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1800FRE6.pdf
Availability of RN55D1800FRE6
QUANTITY
RN55D1800FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1800FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1800FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1800FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1800FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1800FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1800FRE6
IC REG LDO 1.8V 0.75A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 19POS datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf