Vishay/Dale RN55D1911FBSL
RN55D1911FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1911FBSL
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1911FBSL.pdf
Availability of RN55D1911FBSL
QUANTITY
RN55D1911FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1911FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1911FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1911FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1911FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1911FBSL Details Description
Related parts for RN55D1911FBSL
MOSFET N-CH 30V 116A D2PAK datasheet.pdf
IC MUX DUAL 2:1 5V DIFF 20TSSOP datasheet.pdf
TOTE NESTING 27-1/4X12X6 datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" GOLD datasheet.pdf