Vishay/Dale RN55D1960FB14
RN55D1960FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1960FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1960FB14.pdf
Availability of RN55D1960FB14
QUANTITY
RN55D1960FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1960FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1960FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1960FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1960FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1960FB14 Details Description
Related parts for RN55D1960FB14
IDC CABLE - HSC20H/AE20M/HSC20H datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RESISTOR 10K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 18POS 5A datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 50MA 48V datasheet.pdf