Vishay/Dale RN55D2000FB14
RN55D2000FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2000FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2000FB14.pdf
Availability of RN55D2000FB14
QUANTITY
RN55D2000FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2000FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2000FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2000FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2000FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2000FB14 Details Description
Related parts for RN55D2000FB14
RES 270K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MALE 3POS FRONT PNL MT .5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf