Vishay/Dale RN55D2004FB14
RN55D2004FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2004FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2004FB14.pdf
Availability of RN55D2004FB14
QUANTITY
RN55D2004FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2004FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2004FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2004FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2004FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2004FB14 Details Description
Related parts for RN55D2004FB14
IC INVERTER DUAL COMPL 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN JACK-JACK BLKHD RED datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LT3748 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.22A SOT363 datasheet.pdf