Vishay/Dale RN55D2010FRE6
RN55D2010FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2010FRE6
Brief Description
RES 201 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2010FRE6.pdf
Availability of RN55D2010FRE6
QUANTITY
RN55D2010FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2010FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2010FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)201
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2010FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2010FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2010FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2010FRE6
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LAMP PANEL 28V WHITE, RED, GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM R/A T/H datasheet.pdf
VARISTOR 25V 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 3S FIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf