Vishay/Dale RN55D2040FRE6
RN55D2040FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2040FRE6
Brief Description
RES 204 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2040FRE6.pdf
Availability of RN55D2040FRE6
QUANTITY
RN55D2040FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2040FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2040FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)204
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2040FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2040FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2040FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2040FRE6
IGBT 430V 15A 115W DPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 630A 1250V 3BKN/80 AR CU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
ENCLOSED SWES LSSIDE ROTARY datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOD523 datasheet.pdf
15000UF 63V 50X80MM 85C 10000H datasheet.pdf