Vishay/Dale RN55D2050FB14
RN55D2050FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2050FB14
Brief Description
RES 205 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2050FB14.pdf
Availability of RN55D2050FB14
QUANTITY
RN55D2050FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2050FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2050FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2050FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2050FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2050FB14 Details Description
Related parts for RN55D2050FB14
CONN TERM BLOCK 5.08MM 5POS PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 600W datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 200MW 1005 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES 800 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf