Vishay/Dale RN55D2100FR36
RN55D2100FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2100FR36
Brief Description
RES 210 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2100FR36.pdf
Availability of RN55D2100FR36
QUANTITY
RN55D2100FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2100FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2100FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2100FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2100FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2100FR36 Details Description
Related parts for RN55D2100FR36
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 330 OHM 1506 datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf