Vishay/Dale RN55D2153FR36
RN55D2153FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2153FR36
Brief Description
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2153FR36.pdf
Availability of RN55D2153FR36
QUANTITY
RN55D2153FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2153FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2153FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2153FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2153FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2153FR36 Details Description
Related parts for RN55D2153FR36
IC SUPERVISOR RESET 2.93V SOT143 datasheet.pdf
IC DAC DUAL 12BIT MULT 40LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC BLU datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
HEAVY DUTY PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC SMD datasheet.pdf
FUSE TELPOWER ALARM datasheet.pdf
10A FEMALE CRIMP CONTACT, SILVER datasheet.pdf