Vishay/Dale RN55D2215FR36
RN55D2215FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2215FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2215FR36.pdf
Availability of RN55D2215FR36
QUANTITY
RN55D2215FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2215FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2215FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2215FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2215FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2215FR36 Details Description
Related parts for RN55D2215FR36
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A TO262F datasheet.pdf
IC FPGA SOC 5K LUTS 400VFBGA datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 187W MTP datasheet.pdf