Vishay/Dale RN55D2261FRE6
RN55D2261FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2261FRE6
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2261FRE6.pdf
Availability of RN55D2261FRE6
QUANTITY
RN55D2261FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2261FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2261FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2261FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2261FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2261FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2261FRE6
IC FLASH 2MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
IC PCI ISA IDE XCELERATOR 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 17.2KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CABLE STR-R/A 3POS FMAL/FMAL 2M datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
IC DDR 256M 200MHZ 66TSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.604 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf