Vishay/Dale RN55D2262FR36
RN55D2262FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2262FR36
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2262FR36.pdf
Availability of RN55D2262FR36
QUANTITY
RN55D2262FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2262FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2262FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2262FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2262FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2262FR36 Details Description
Related parts for RN55D2262FR36
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS STR datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 68.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REDRIVER 1CH 2GBPS 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44TQFP datasheet.pdf
SL-MRP21MN MTL 3N/C+1N/O 1XNPT datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 30POS DR LOW P datasheet.pdf