Vishay/Dale RN55D2432FR36
RN55D2432FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2432FR36
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2432FR36.pdf
Availability of RN55D2432FR36
QUANTITY
RN55D2432FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2432FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2432FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2432FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2432FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2432FR36 Details Description
Related parts for RN55D2432FR36
CONN HEADER 5POS 4.2MM VERT GOLD datasheet.pdf
PROTECT HEADER RT ANG 26 CONTACT datasheet.pdf
FILTER LOWPASS 2.5 GHZ WIMAX SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER SNGL 2MM 2POS TIN datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 100 PPM 5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf