Vishay/Dale RN55D2492FR36
RN55D2492FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2492FR36
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2492FR36.pdf
Availability of RN55D2492FR36
QUANTITY
RN55D2492FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2492FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D2492FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2492FR36
Related LinksRN55D2, RN55D2492FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2492FR36 Details Description
Related parts for RN55D2492FR36
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC REG 9V 1000MA R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SWITC 20SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 220V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 330K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 675MA 210 MOHM datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 9pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.1A 8DFN datasheet.pdf