Vishay/Dale RN55D2492FRSL
RN55D2492FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2492FRSL
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2492FRSL.pdf
Availability of RN55D2492FRSL
QUANTITY
RN55D2492FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2492FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2492FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2492FRSL
Related LinksRN55D2, RN55D2492FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2492FRSL Details Description
Related parts for RN55D2492FRSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 270 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
SW ROTARY SP 2-12POS BK KNOB PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 650MA 560 MOHM datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.56" CA datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf