Vishay/Dale RN55D2493FRE6
RN55D2493FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2493FRE6
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2493FRE6.pdf
Availability of RN55D2493FRE6
QUANTITY
RN55D2493FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2493FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2493FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2493FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2493FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2493FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2493FRE6
IC REG LDO ADJ 5A TO252-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
16MM IND CTRL KEYLOCK OPERATOR datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 3.3V 56-VFQFPN datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
BOX ALUM UNPTD 15.75"L X 9.06"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf