Vishay/Dale RN55D2551FRSL
RN55D2551FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2551FRSL
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2551FRSL.pdf
Availability of RN55D2551FRSL
QUANTITY
RN55D2551FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2551FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2551FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2551FRSL
Related LinksRN55D2, RN55D2551FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2551FRSL Details Description
Related parts for RN55D2551FRSL
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA TO92-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 4IN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR DUAL 8-XSON datasheet.pdf
CABLE 12 POS FEMALE/WIRES 500MM datasheet.pdf