Vishay/Dale RN55D2552FRE6
RN55D2552FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2552FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2552FRE6.pdf
Availability of RN55D2552FRE6
QUANTITY
RN55D2552FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2552FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2552FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2552FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2552FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2552FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2552FRE6
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE TO92-3 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 7.62MM 3POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
SPST TOGGLE SWITCH datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
MIC 21 S 36" RBW 281-11-40-511 datasheet.pdf