Vishay/Dale RN55D2553FRE6
RN55D2553FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2553FRE6
Brief Description
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2553FRE6.pdf
Availability of RN55D2553FRE6
QUANTITY
RN55D2553FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2553FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2553FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2553FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2553FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2553FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2553FRE6
SCR ISOLATED 1000V 35A TO-218 datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DAC 8BIT SGL W/SPI 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf