Vishay/Dale RN55D25R0FB14
RN55D25R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D25R0FB14
Brief Description
RES 25 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D25R0FB14.pdf
Availability of RN55D25R0FB14
QUANTITY
RN55D25R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D25R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D25R0FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D25R0FB14
Related LinksRN55D2, RN55D25R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D25R0FB14 Details Description
Related parts for RN55D25R0FB14
MOSFET N-CH 200V 120A PLUS247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 152 TYPED 43POS datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 90MM datasheet.pdf