Vishay/Dale RN55D2603FRE6
RN55D2603FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2603FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 260K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2603FRE6.pdf
Availability of RN55D2603FRE6
QUANTITY
RN55D2603FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2603FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2603FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)260k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2603FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2603FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2603FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2603FRE6
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 20A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC 1.5KE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 379K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf