Vishay/Dale RN55D2611FB14
RN55D2611FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2611FB14
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2611FB14.pdf
Availability of RN55D2611FB14
QUANTITY
RN55D2611FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2611FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2611FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2611FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2611FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2611FB14 Details Description
Related parts for RN55D2611FB14
IC ADC 12BIT DUAL 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 30ppm 7pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.69K OHM 1% 20W datasheet.pdf
JOYSTICK HALL 3AXIS CONNECTOR datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.0MM GRAY datasheet.pdf
CRIMP-SET PZ4 STRIPAX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf