Vishay/Dale RN55D2611FBSL
RN55D2611FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2611FBSL
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2611FBSL.pdf
Availability of RN55D2611FBSL
QUANTITY
RN55D2611FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2611FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D2611FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2611FBSL
Related LinksRN55D2, RN55D2611FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2611FBSL Details Description
Related parts for RN55D2611FBSL
IC RS485/422 RX 10MBPS 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.3A 260 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V ITO220 datasheet.pdf
RES 470 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
POLYSWITCH .20A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
IC FRAM 2MBIT SER 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf