Vishay/Dale RN55D2673FB14
RN55D2673FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2673FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2673FB14.pdf
Availability of RN55D2673FB14
QUANTITY
RN55D2673FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2673FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2673FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2673FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2673FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2673FB14 Details Description
Related parts for RN55D2673FB14
CONN PLUG 22POS 1MM RT ANG SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM BLUE datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONTACT PIN 1MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Isolated, Low VOUT to 70A, Half-Brick DC/DC Converters datasheet.pdf