Vishay/Dale RN55D2673FRE6
RN55D2673FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2673FRE6
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2673FRE6.pdf
Availability of RN55D2673FRE6
QUANTITY
RN55D2673FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2673FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2673FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2673FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2673FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2673FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2673FRE6
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS PWR 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 104POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
U DIE, BAR COPALUM 2 AWG datasheet.pdf
TVS DIODES 3.3VWM 11.2VC SOD323 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V datasheet.pdf