Vishay/Dale RN55D2702FB14
RN55D2702FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2702FB14
Brief Description
RES 27K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2702FB14.pdf
Availability of RN55D2702FB14
QUANTITY
RN55D2702FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2702FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2702FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2702FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2702FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2702FB14 Details Description
Related parts for RN55D2702FB14
TRANSER 900 CT/ 600 OHM AUDIO datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 350MA 820 MOHM datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 310 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM RADIAL datasheet.pdf
MICRO 25C P 72" YEL JACKP NI datasheet.pdf
PLUG CONN datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf