Vishay/Dale RN55D2763FB14
RN55D2763FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2763FB14
Brief Description
RES 276K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2763FB14.pdf
Availability of RN55D2763FB14
QUANTITY
RN55D2763FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2763FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2763FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)276k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2763FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2763FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2763FB14 Details Description
Related parts for RN55D2763FB14
CONN HEADER VERT .100 8 POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 14AWG 500' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D4N-1D31R datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF UP datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf