Vishay/Dale RN55D2872FRE6
RN55D2872FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2872FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2872FRE6.pdf
Availability of RN55D2872FRE6
QUANTITY
RN55D2872FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2872FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2872FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2872FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2872FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2872FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2872FRE6
RES SMD 402K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO214AB datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 80VWM 136.5VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 96POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 5.6K OHM 14SOIC datasheet.pdf