Vishay/Dale RN55D28R7FR36
RN55D28R7FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D28R7FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D28R7FR36.pdf
Availability of RN55D28R7FR36
QUANTITY
RN55D28R7FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D28R7FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D28R7FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D28R7FR36
Related LinksRN55D2, RN55D28R7FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D28R7FR36 Details Description
Related parts for RN55D28R7FR36
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SOFTWARE/SUPPORT CW PPC LINUX P datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MODULE POWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
SHILEDFINGER1210EMBOSSPACKING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf