Vishay/Dale RN55D28R7FR36
RN55D28R7FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D28R7FR36
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D28R7FR36.pdf
Availability of RN55D28R7FR36
QUANTITY
RN55D28R7FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D28R7FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D28R7FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D28R7FR36
Related LinksRN55D2, RN55D28R7FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D28R7FR36 Details Description
Related parts for RN55D28R7FR36
IDC CABLE- ASS16A/ AE16M / APR16 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 11POS PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 8LGA datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ32B PG36 datasheet.pdf
MARKER TIE MINI FLAG 4.3" datasheet.pdf