Vishay/Dale RN55D2913FB14
RN55D2913FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2913FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 291K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2913FB14.pdf
Availability of RN55D2913FB14
QUANTITY
RN55D2913FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2913FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2913FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2913FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2913FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2913FB14 Details Description
Related parts for RN55D2913FB14
IC MULTIPLEXER 8X1 16CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
2.54MM VERT HDR 8POS BROWN datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/GRN DIFF datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLSIDE ROTARY datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf