Vishay/Dale RN55D2913FB14
RN55D2913FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2913FB14
Brief Description
RES 291K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2913FB14.pdf
Availability of RN55D2913FB14
QUANTITY
RN55D2913FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2913FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D2913FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)291k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2913FB14
Related LinksRN55D2, RN55D2913FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2913FB14 Details Description
Related parts for RN55D2913FB14
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
DSUB POWER CONTACT datasheet.pdf
OSC VCXO 77.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 130MA 10.4 OHM datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWESROTARY datasheet.pdf
FUEL INJ ASSY RCPT 2CKT CS/CPA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 24VC PLAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf