Vishay/Dale RN55D2R61FRE6
RN55D2R61FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D2R61FRE6
Brief Description
RES 2.61 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D2R61FRE6.pdf
Availability of RN55D2R61FRE6
QUANTITY
RN55D2R61FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D2R61FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D2R61FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D2R61FRE6
Related LinksRN55D2, RN55D2R61FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D2R61FRE6 Details Description
Related parts for RN55D2R61FRE6
Connector Receptacle 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 SOLDER datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DEV EMULATOR BASE UNIT E100 datasheet.pdf
FUSE .400A 250V MIDGET T/D datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf