Vishay/Dale RN55D3013FBSL
RN55D3013FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3013FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3013FBSL.pdf
Availability of RN55D3013FBSL
QUANTITY
RN55D3013FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3013FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D3013FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3013FBSL
Related LinksRN55D3, RN55D3013FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3013FBSL Details Description
Related parts for RN55D3013FBSL
RES 523 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN +/-15VO datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 26POS 2.54MM TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
MODULE SPM 500V 3A 27-QFN datasheet.pdf