Vishay/Dale RN55D3470FR36
RN55D3470FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3470FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 347 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3470FR36.pdf
Availability of RN55D3470FR36
QUANTITY
RN55D3470FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3470FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D3470FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)347
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3470FR36
Related LinksRN55D3, RN55D3470FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3470FR36 Details Description
Related parts for RN55D3470FR36
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN CORD SET R-ANGLE 22AWG 12FT datasheet.pdf
OSC VCXO 16.384MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf