Vishay/Dale RN55D3571FBSL
RN55D3571FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D3571FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D3571FBSL.pdf
Availability of RN55D3571FBSL
QUANTITY
RN55D3571FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D3571FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D3571FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D3571FBSL
Related LinksRN55D3, RN55D3571FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D3571FBSL Details Description
Related parts for RN55D3571FBSL
IC REG CTRLR BST PWM 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 730MA 420 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 127PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf