Vishay/Dale RN55D35R7FBSL
RN55D35R7FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D35R7FBSL
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D35R7FBSL.pdf
Availability of RN55D35R7FBSL
QUANTITY
RN55D35R7FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D35R7FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D35R7FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D35R7FBSL
Related LinksRN55D3, RN55D35R7FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D35R7FBSL Details Description
Related parts for RN55D35R7FBSL
IC DAC 12BIT QUAD BIPOLAR 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC .59-5.1V ADJ 10A VRT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
10 MM INDUCTIVE datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 24AWG 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf